Zwykły zielony liść i jego niesamowite możliwości to opowieść dla tych, którzy lubią czerpać swoje inspiracje z natury i otaczającej przestrzeni. Ten kurs udowodni Ci, że świat muzyki jest na wyciągnięcie ręki, bez żadnych kosztów. Nie musisz nawet zrywać liścia, żeby na nim zagrać! Jak rozpocząć i jak dojść do perfekcji oraz jak otworzyć się na znajdowanie tam, gdzie nigdy jeszcze nie szukaliśmy.
Autor: Joszko Broda
Lekcja 1 Informacje ogólne
Jak brzmi liść? Czym się różni liść od innych instrumentów? Które liście nadają się do grania?
Lekcja 2 Jak trzymać?
Jak przechowywać zerwany liść? Ile czasu zerwany liść będzie zdatny do grania? Wybieramy odpowiedni liść z gałązki. Na czym polega zasada wydobycia dźwięku z liścia? Jak napiąć liść? Jak znaleźć na liściu miejsce nadające się do grania?
Lekcja 3 Jak wydobyć pierwszy dźwięk?
Kto wychodzi na pole, a kto na dwór? Badamy powierzchnię i brzegi liścia w poszukiwaniu miejsca do grania. Jak prawidłowo ułożyć palce? O tym, że liść często pęka. Jak stworzyć krawędź, która gra? Jak przyłożyć dolną wargę do tej krawędzi? Jak wydobyć pierwszy dźwięk?
Lekcja 4 Jak wydobyć dźwięk?
Szukanie miejsca do grania. Odpowiednie wyginanie krawędzi liścia. Uczenie się metodą prób i błędów. Wydobywanie dźwięku. O tym, że liście są delikatne i trzeba nauczyć się napinać je w odpowiedni sposób.
Lekcja 5 Wydobycie dźwięku
Co zrobić, żeby dźwięk był stabilny? Ćwiczenia na stabilizację dźwięku.
Lekcja 6 Vibrato 1
Dźwięki wyższe i niższe. Modyfikowanie dźwięków za pomocą języka. Garść ćwiczeń.
Lekcja 7 Vibrato 2
Modelowanie dźwięku za pomocą oddechu. O oddychaniu.
Lekcja 8 Jak stać?
Jaka jest odpowiednia postawa podczas grania na liściu? Dlaczego stabilna postawa jest ważna? Szukamy liścia na trawniku. Muzykowanie na łące.
Lekcja 9 Melodia
Najpierw śpiewamy, a potem gramy. O tym, że nie należy się zniechęcać. Co jest potrzebne, żeby pokonać trudności? O tym, co można zagrać na liściu? O graniu z akompaniamentem. O graniu na liściu, który dalej rośnie na drzewie.