Skip to main content

Bibułkarstwo. Ozdoby z bibuły

Aktualny status
Brak dostępu
Price
Wewnętrzny
Get Started
This kurs is currently closed

 

Bibułkarstwo to tradycja obecna w Beskidzie Żywieckim od kilkuset lat. Przez ten czas udoskonalono niezwykłe techniki wykonywania ozdób. Nasz kurs nauczy Cię umiejętności wykonywania prostych kwiatów oraz bardziej rozbudowanych dekoracji. Dowiesz się, jak wykonać stokrotkę, mak, chabra, różyczkę i różę oraz jak skomponować kosze z kwiatami, wielkanocną palmę, wianek na głowę i wieniec na ścianę. Poznasz również wiele ciekawostek związanych z ludowymi zwyczajami oraz dowiesz się, .30dlaczego precyzyjne prace ręczne dobrze wpływają na układ nerwowy.

Autor: Urszula Kopeć

Lekcja 1. O tradycji bibułkarstwa

O tym, jak stara jest tradycja bibułkarstwa w Beskidzie Żywieckim i z jakich okazji tworzy się ozdoby z bibuły. Czym jest „Święty Kąt”, co symbolizuje wysokość palmy wielkanocnej i jak wyglądają tradycyjne kotyliony? Czy młode pokolenie kontynuuje stare tradycje i czy uczestnictwo w nich może być źródłem satysfakcji?

Lekcja 2 Co można zrobić z bibuły?

Jakie kwiaty można wykonać z bibuły i czy jest taki kwiat, którego wykonać się nie da? Co z trwałością ozdób z bibuły? O różnych formach i nurtach rękodzielniczych. O czteroletnich wykonawcach i drodze do mistrzostwa. Po co moczyć kwiatki w wosku i dlaczego nie wystarczy raz zobaczyć, żeby umieć, ale potrzebna jest cierpliwość i zaangażowanie.

Lekcja 3 Przygotowanie materiałów

Czego potrzebujemy, żeby wykonać stokrotkę? Jak przygotować krepinę? Co jest potrzebne do wykonania kuleczek i o czym trzeba pamiętać?

Lekcja 4 Wykonanie kuleczki

Ile kuleczek trzeba wykonać na mały bukiecik? Dlaczego używamy dwóch kawałków bibuły do wykonania kuleczki?

Lekcja 5 Nacinanie elementów bibuły

Jak wyciąć listki stokrotki oraz ozdobić ich końcówki pisakiem? Czy da się zrobić to szybciej? O kontrolowaniu pracy nożyczek i do czego mogą się przydać nożyczki do pietruszki?

Lekcja 6 Łączenie elementów stokrotki

Wywijanie krepiny – co to znaczy „drapanie płatków po pleckach” i jak używać nożyczek, żeby krepina nie zmieniła koloru? Jak wygląda proces składania kwiatka od zabezpieczenia jego głowy, poprzez owijanie, wiązanie drucikiem, obcinanie końcówek, aż po wykonanie łodygi i „obudzenie” gotowej stokrotki?

Koszyczek z kwiatkami

Lekcja 7 Jak wykonać koszyczek z kwiatkami?

Czy koszyczek można wykonać samodzielnie? Gdzie zdobyć gotowy? Czym jest cegła do montażu kwiatów? Jak ją przygotować i skomponować gotowe kwiaty w wybranej formie?

Mak

Lekcja 8 Przygotowanie materiałów

Co jest nam potrzebne, żeby wykonać mak? Czym się różni krepina od zwykłej bibuły? Jak przygotować krepinę, żeby prawidłowo uformować mak? Jak kwiatki z bibuły reagują na wilgoć?

Lekcja 9 Wykonanie elementów maku

Rozciąganie krepiny, składanie jej i rozcinanie oraz przycinanie płatków maku.

Lekcja 10 Wykończenie i łączenie elementów

O przygotowywaniu pręcików, wykonaniu główki i listków maku.

Lekcja 11 Jak wykonać wieniec imieninowy?

Jak wykonać obręcz z kawałków drutu? Jak ją owinąć i jak umocować na niej kwiatki?

Chaber

Lekcja 12 Przygotowanie materiałów

Co jest potrzebne do wykonania chabra? Jak przygotować materiały na poszczególne elementy kwiatka?

Lekcja 13 Wykonanie elementów chabra

O przygotowaniu listków, płatków, pręcików i kuleczki.

Lekcja 14 Wykończenie i łączenie elementów

Wykonanie płatków chabra, skręcanie pręcików, poskładanie wszystkich elementów i „budzenie” gotowego kwiatka.

Wianek

Lekcja 15 Jak wykonać wianek na głowę?

Jak przygotować obręcz? O owijaniu drucika bibułą, łączeniu kilku elementów drucika, komponowaniu kwiatów na obręczy i wykończeniu wianka za pomocą bibuły.

Różyczka

Lekcja 16 Przygotowanie materiałów

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania różyczki? Jak je przygotować?

Lekcja 17 Wykonanie różyczki

Jak wykonać elementy kwiatka? W jaki sposób zaginamy płatki różyczki? Na czym polega trudność w wykonaniu tej ozdoby? O tym, jakie korzyści płyną z dojścia do wprawy wykonywaniu kluczowego elementu. Jak wykonać listki, złożyć gotowy kwiatek i zakończyć wszystko łodygą?

Palma wielkanocna

Lekcja 18 Jak wykonać palmę wielkanocną

Co jest nam potrzebne do wykonania palmy? Z jakich wcześniej wykonanych ozdób będziemy korzystać? Jak przygotować elementy palmy? Jak Przymocowywać po kolei wszystkie elementy palmy? Jak wykonać kokardę i wykończyć ozdobę?

Róża

Lekcja 19 Przygotowanie materiałów

O rodzajach róż, które można wykonać z bibuły. Co jest nam potrzebne, żeby wykonać różę? Jak przygotować materiały? Jak wykonać płatki i listki?

Lekcja 20 Wykonanie róży

O przygotowaniu płatków róży. Jak je wywijać i nadawać im kształt? Jak owinąć drucik krepiną, przygotować kulkę, a na końcu jak złożyć pączek, płatki i wykonać łodygę. Wykonanie róży rozkwitającej i rozwiniętej. Jak uformować listki?

Kosz z kwiatami

Lekcja 21 Jak wykonać kosz z kwiatami?

Co jest nam potrzebne, żeby wykonać kosz z kwiatami? Jak poprawnie skomponować elementy? Jak przechowywać kwiaty z bibuły?

 

Skip to content