Skip to main content

Sztuka myślenia, Wnioskowanie i dyskutowanie

Aktualny status
Brak dostępu
Price
Wewnętrzny
Get Started
This kurs is currently closed

Sztuka dyskusji to dziedzina, która ułatwia komunikację z innymi ludźmi. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności interpersonalnych. Nasz kurs objaśni, jakie chwyty i zabiegi są stosowane w rozmowach. Posiadanie takiej wiedzy to skuteczna pomoc w uporządkowaniu prowadzonych przez nas rozmów oraz silna tarcza przed nieuczciwymi atakami.

Autor: Piotr Lipski

Lekcja 1 Ad personam

O ataku na autora tezy lub wnioskowania. O obrażaniu, o zabiegu „ty także” oraz o stosowaniu tego chwytu w konkretnej sytuacji. Czy ad personam zawsze jest nieuczciwym chwytem?

Lekcja 2 Do autorytetu

Czy można ufać autorytetom? Kto może być uznawany w danej chwili za autorytet? Czy małe dziecko może być autorytetem? Gdzie najczęściej opieramy się na tego typu argumentach? Czy powinniśmy sami wszystko sprawdzać? Gdzie są granice zaufania? Kiedy mamy do czynienia z argumentem ad verecundiam?

Lekcja 3 Ad ignorantiam

Na czym polega argument do niewiedzy? O tym, że fakt, iż nie jesteśmy w stanie wykazać fałszywości tezy, nie świadczy o jej fałszywości. W jakich obszarach powoływanie się na niewiedzę jest uzasadnione? Na kim spoczywa ciężar dowodu? Dlaczego fizycy porzucili hipotezę na temat istnienia eteru?

Lekcja 4 Argument z pochopnego uogólnienia

O tym, w jaki sposób łatwo nam przychodzi stawiać hipotezy na różne tematy na podstawie własnych dotychczasowych obserwacji. Kiedy takie wnioskowanie jest wysoce uprawdopodobnione? Na czym polega pochopne uogólnienie?

Lekcja 5 Chochoł

O tym, jak w dyskusji niektórzy zniekształcają tezę swoich rozmówców – robiąc z niej coś na kształt słomianej lalki, czyli chochoła – po to, aby łatwiej było walczyć z taką zniekształconą tezą, niż z tezą oryginalną. Jak bronić się przed taką słomianą lalką?

Lekcja 6 Post hoc ergo propter hoc

Co wynika z tego, że czarny kot przebiegł Ci drogę? Jakie rozumowanie prowadzi do powstawania przesądów? O tym, do jakich błędnych wniosków może prowadzić tego typu rozumowanie. O zjawisku „powrotu do średniej”.

Lekcja 7 Problem taksówek

O tym, jak łatwo nam przychodzi błędne wnioskowanie na temat prawdopodobieństwa. Omówienie przykładu z taksówką, która uległa wypadkowi. O zgubnej intuicji i stąpaniu po kruchym lodzie.

Lekcja 8 Problem Monty’ego Halla

O tym, jakie jest prawdopodobieństwo wygrania nagrody w słynnym teleturnieju i jak zwodzi nas myślenie intuicyjne.

 

Skip to content