Skip to main content

Tkactwo. Podstawy tkactwa

Aktualny status
Brak dostępu
Price
Wewnętrzny
Get Started
This kurs is currently closed

Tkactwo to jedna z najstarszych, a jednocześnie najbardziej użytkowych sztuk w dziejach człowieka. Dzięki umiejętności tkania ludzie byli w stanie wyprodukować odzież i inne artefakty, które nie tylko chroniły przed zimnem, ale także pełniły funkcje dekoracyjne. Dzięki naszemu kursowi nauczysz się podstawowego splotu tkackiego, krok po kroku wykonasz własną tkaninę oraz dowiesz się, jak możesz zamienić ją w wyjątkowy przedmiot.

Autor: Katarzyna Broda-Firla

Lekcja 1 Wprowadzenie

Jest tkactwo i jakie są jego korzenie? Prezentacja wybranych metod tkania i splotów na przykładach konkretnych wyrobów z różnych stron świata. Definicje podstawowych pojęć. Czym są osnowa i wątek?

Lekcja 2 Przygotowanie podkładu

Jak rozpocząć nową tkaninę? Przygotowanie podkładu przy pomocy gwoździ. Wiązanie osnowy w ramce. Wstępne przetykanie splotu płóciennego. Czym jest przesmyk i jak go wykorzystać?

Lekcja 3 Jak zacząć?

Z czego wykonać prosty przesmyk? Różne rodzaje nici do tkania. Wzmacnianie brzegów tkaniny. Prezentacja splotu płóciennego. Jak korzystać z widelca? Naddanie nici jako metoda zapobiegania zwężaniu tkaniny. Różne stopnie “dobicia” tkaniny – tkaniny zbite i luźne.

Lekcja 4 Pasiak

Jak powstaje pasiak? Stopniowe wprowadzanie kolejnego koloru do tkaniny. Czym są nicielnice i do czego służą? Zarys właściwości nici bawełnianych. Jak korygować błędy?

Lekcja 5 Pasiak c.d. – kończenie tkaniny

Wprowadzenie kolejnego koloru. Jak pracować z nićmi o różnym stopniu zbicia? Przykłady wykorzystania gotowych, samodzielnie wykonanych tkanin. Krótki opis innych rodzajów splotów. Kontrola naciągania nici.

Lekcja 6. Wykończenie

Proste wykończenie tkaniny za pomocą wiązania węzełków. Fachowe wykończenie tkaniny przy użyciu nicielnicy.

Lekcja 7 Prace końcowe

Wykończenie tkaniny frędzlami za pomocą szydełek o różnych grubościach. Gruby sznurek jako metoda wykończenia tkaniny. Prezentacja wykończenia sumakowego. Prasowanie ukończonej tkaniny.

 

Skip to content