Skip to main content

Budowa okaryny

Aktualny status
Brak dostępu
Price
Wewnętrzny
Get Started
This kurs is currently closed

 

Budowa własnego instrumentu muzycznego to wyzwanie, którego realizacja może dostarczyć dużo satysfakcji. Wykonanie okaryny z plasteliny to dobra zabawa, ale też nauka procesu i szkoła cierpliwości. Nasz kurs pokaże Ci, w jaki sposób pracować precyzyjnie z tak plastycznym materiałem. Wyrusz z
nami i tchnij muzykę w w kawałek materii.

Autor: Józef Broda

Lekcja 1 Informacje podstawowe

Co to jest okaryna? Z jakiego materiału się ją buduje? Pierwsze spotkanie mistrza z instrumentem marzeń. O tym, jak wyglądał proces samodzielnego dochodzenia do sposobów budowania instrumentów z gliny. Gramy na dwie okaryny. Okaryny wypalone i wysuszone. Dostrajamy się. Okaryna z plasteliny i jej ostatni wydany dźwięk. Sznurek z pokrzywy i inne ciekawostki.

Lekcja 2 Charakterystyka instrumentu

Gdzie gra się na okarynach? O szkole wiedeńskiej. Dźwięki okaryny. Między młodością a starością. O najstarszych okarynach i ich pochodzeniu. Możliwości instrumentu.

Lekcja 3 Z czego zrobić okarynę?

Glina, plastelina, wosk – materiały na okarynę. Ugniatanie. Gdzie kupić? Gdzie i kiedy znaleźć? O narzędziach, które mogą się przydać. Opowieści dentystyczne. Kształtowanie instrumentu z plasteliny z dodatkiem wosku.

Lekcja 4 Budowa okaryny, część 1.

Okaryna dla praworęcznych i leworęcznych. Jak uformować kolejne części instrumentu? Zaznaczanie linii na plastelinie i przecinanie jej nitką. Wycinanie środka i wyrównywanie ścian. Wycinanie otworu zakrętką od długopisu. Formowanie okienka dźwiękowego szpatułką od lodów.

Lekcja 5 Budowa okaryny, część 2.

Tworzenie „okna”. Usuwanie szpatułki do lodów. Próba wydobycia dźwięku. Ponowne wprowadzanie szpatułki. Opracowywanie drugiej części instrumentu. Wycinanie środka i wyrównywanie ścian. Łączenie dwóch elementów. Do czego użyjemy gwoździa? O różnicach między gliną i plasteliną. Jak zabezpieczyć łączenie? O rozumieniu miary bez miary dzięki powtarzaniu.

Lekcja 6 Budowa okaryny, część 3.

Wygładzanie łączenia. Wydobywanie szpatułki. Próba wydobycia dźwięku. Jak zaplanować rozmieszczenie otworów? Zaznaczanie za pomocą słomki. Jak wydobyć kawałek plasteliny, który wpadł do środka. Za którym razem okaryna ma szansę się udać? Co zrobić, gdy dźwięk wyjdzie za wysoko? Eksperymentowanie.

Lekcja 7 Budowa okaryny, część 4.

Poszukiwania dźwięków. Jak temperatura wpływa na instrument z plasteliny? Gramy na dwie okaryny. Wspólne ćwiczenia na dostrajanie się. Po co ponownie umieszczać szpatułkę w ustniku? Między gliną i plasteliną. Uwagi o suszeniu gotowego instrumentu. Jaki kształt może mieć okaryna? Powtórzenie kolejnych elementów budowy okaryny: przecinanie i wydobywanie zawartości środka.

Lekcja 8 Budowa okaryny, część 5.

Powtórka kolejnych elementów: drążenie dziurki, montowanie szpatułki, formowanie okienka dźwiękowego, usuwanie szpatułki i próba wydobycia dźwięku. Wykonanie drugiej połowy: drążenie środka, wiercenie dziurek wiertłem, łączenie dwóch części drugim sposobem, wygładzanie, usuwanie szpatułki i próba wydobycia dźwięku.

Lekcja 9 Okaryna, samolot, liść i krasnoludek

O tym, dlaczego warto marzyć. Opowieść przy akompaniamencie liścia.

 

Skip to content