Własnoręcznie wykonany instrument to gwarancja satysfakcji oraz cenna umiejętność. Jak sprawić, żeby prosta słomka zaczęła grać? Nasz kurs mistrzowski pokaże Ci wszystkie etapy jej tworzenia. Posłuchasz również góralskiego śpiewu oraz ciekawych opowieści i ciekawostek związanych z odkrywaniem zjawisk kulturowych.
Autor: Józef Broda
Lekcja 1 Materiał na instrument
Jak przygotować słomkę? Co to jest kolanko? Gdzie słomka ma fartuszek? Jaka słoma jest najlepsza na instrument? Jak pozyskać słomę? O tym, która słoma najlepiej gra.
Lekcja 2 Jak zbudować i wydobyć dźwięk?
Nacinanie słomki. Kiedy trzeba nawilżać słomkę? Jak dobrać dobre narzędzie i bezpiecznie nim się posługiwać? Jakiego noża używamy? Po co odginać stroik? Jak sprawdzić, czy słomka wydaje dźwięk? Kiedy trzeba zmniejszyć masę stroika?
Lekcja 3 Gdzie zrobić dobre zacięcie?
Gdzie robimy otwór dla ujścia powietrza? Wykonanie nacięcia i próba gry. Nadawanie stroikowi sprężystości. Wydobywanie dźwięku z kilku słomek jednocześnie.
Lekcja 4 Gdzie wykonać otwory?
W jaki sposób wybrać miejsce na otwory? Obliczamy i szacujemy. W jaki sposób wycinamy otwory? Jak dostosować odległości między otworami do skali dźwięków? Próbujemy słomkę do śpiewu.
Lekcja 5 Możliwości
Przypomnienie etapów wykonania słomki. Gramy na dwie słomki.
Lekcja 6 Instrument z pióra gęsiego i kijka narciarskiego
Duet liścia i słomki. Zacinanie gęsiego pióra. Czopowanie otworu. Nacinanie i próba wydobycia dźwięku. Obniżanie dźwięku. Pióro jako piszczek w metalowej fujarce.
Lekcja 7 Oddech ciągły, permanentny
O historii poszukiwania dźwięków. O oddechu permanentnym. Ćwiczenie oddechowe ze szklanką wody.