Retoryka klasyczna dostarcza nam wiedzy, jak zostać profesjonalnym mówcą. Na zasadzie analogii tę metodę można z powodzeniem zastosować w procesie edukacji w dowolnej dziedzinie. Kurs pokaże, jak można zastosować 5 klasycznych zadań mówcy w uczeniu siebie lub kogoś oraz wskaże na to,co w edukacji ma największe znaczenie i z jakimi trudnymi zjawiskami spotykają się uczniowie w systemie szkolnym.
Autor: Debora Broda
Lekcja 1 O źródłach profesjonalnej edukacji
W poszukiwaniu źródeł edukacji. Czym jest retoryka klasyczna i jak błędnie bywa rozumiana. Jakich kompetencji dostarcza retoryka i jak można z niej skorzystać w procesie edukacji?
Lekcja 2 Cel i przedmiot edukacji
Po co się uczymy? Kiedy nie używać narzędzi retorycznych? Czego dziecko chce, albo musi się nauczyć i w jaki sposób obudzić jego ciekawość?
Lekcja 3 Rozumienie i weryfikacja treści
Rodzaje spraw. Jak zweryfikować, z jakiego rodzaju informacją mamy do czynienia? Różnica między wiedzą a poglądami. O opiniach w zakresie prawdopodobieństwa, dobra i piękna. Jak zbadać status sprawy i do czego może nam się to przydać. Między chaosem informacyjnym a uporządkowaniem.
Lekcja 4 Sztuka wydobywania treści z rzeczywistości
Czym jest Invetio? O teorii szukania. Pole zakłóceń, czyli oglądanie rzeczy z dalszej perspektywy. Teoria stref rozwoju. O określaniu tematów i tworzeniu tytułów. Co zrobić, żeby mieć pełny obraz danej sprawy? O argumentacji – dlaczego jest tak ważna? O wartości realizacji Inventio z udziałem ucznia.
Lekcja 5 Sztuka porządkowania treści
Dispositio – sztuka przemyślanego porządkowania treści. Jakie korzyści daje nam ta kompetencja? Filary zasobów wiedzy. Między rozwiązywaniem testów a ich tworzeniem.
Lekcja 6 Sztuka opracowywania języka danej dziedziny
Elocutio – opracowanie językowe. O tym, że każda dziedzina ma swój język. Od czego zależy poziom profesjonalizmu, który możemy osiągnąć? O ćwiczeniu tego, co rozumiemy i tego, czego nie rozumiemy. Ile dziedzin jesteśmy w stanie opanować na poziomie mistrzowskim? O etapach opracowywania stylu – poprawność, jasność, ozdobność i stosowność.
Lekcja 7 Sztuka zapamiętywania
Memoria – o sztuce zapamiętywania. Dlaczego narzędzia edukacyjne związane z pamięcią są dziś bardzo popularne? Jakie znaczenie ma dziś uczenie się na pamięć? O dwóch metodach zapamiętywania – powtarzanie i mnemotechnika.
Lekcja 8 Sztuka prezentacji treści
Actio – wygłoszenie mowy. O znaczeniu kompetencji związanych z komunikacją. Czy ubiór, gesty, emisja głosu i mowa ciała mają duże znaczenie? O ostatecznym rezultacie naszych przygotowań. O tym, jakie znaczenie ma audytorium.