Zespół Roztoka

Zespół „ROZTOKA’’ z Czernichowa k.Żywca – bożonarodzeniowa szopka kukiełkowa, grupa dorosła, występują: Roman Kos – akordeon, Marcin Kos – lalki, śpiew, Łukasz Kos -lalki, śpiew. Po raz pierwszy zespół wystąpił z szopką kukiełkową w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” w 1991 roku. Od tamtej pory odnosi w tym przeglądzie znaczące sukcesy, zawsze jest w czołówce zespołów występujących na scenie. Największy sukces zespół osiągnął, wygrywając Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał’ w Bukowinie Tatrzańskiej w 2020 roku.

„ROZTOKA” zespół młodzieżowy (bożonarodzeniowa szopka kukiełkowa-lalkowa), występują: Jakub Kos – lalki, śpiew, Piotr Kos – lalki, śpiew, Marek Klimczak – heligonka, Jakub Dudek – śpiew, powinszowania. Zespół młodzieżowy „Roztoka” z Czernichowa występuje z szopką kukiełkową (lalkową) od 2016 roku. Zespół oprócz tego, że corocznie w okresie Bożego Narodzenia odwiedza domostwa na terenie Gminy Czernichów i nie tylko, to również bierze udział Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”. Podobnie jak zespół dorosły, jest zawsze w ścisłej czołówce zespołów w swej kategorii wiekowej. W 2023 roku został wytypowany do udziału w Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie’” w Podegrodziu, gdzie zajął drugie miejsce wśród grup młodzieżowych.

KUKIEŁKOWY SKANSENIK Z MUZYKĄ LUDOWĄ – zespół „ROZTOKA”

„Dawne życie na wsi od wiosny do jesieni” Występują: Marcin Kos -narrator, śpiew, Łukasz Kos – lalki, Jakub Kos – lalki, Roman Kos – akordeon, Marek Białek – trąbka, okaryna, śpiew, Mateusz Białek – wiolonczela. Jedyny taki w Polsce przenośny skansenik z muzyką ludową powstał w 2016 roku po kilkumiesięcznej pracy rodziny Kosów z Czernichowa (Romana, Marcina i Łukasza).

Kursy autorstwa Zespołu Roztoka